Wartość transakcji wartych 1,3 biliona dolarów zostanie rozliczona przez Bitcoin and Ethereum w 2020 roku, 30% wzrost w ciągu roku.

Wartość transakcji wartych 1,3 biliona dolarów zostanie rozliczona przez Bitcoin Profit and Ethereum w 2020 roku, 30% wzrost w ciągu roku.

Systemy płatności są wykorzystywane do przekazywania środków finansowych i ułatwiania globalnej działalności gospodarczej. Od gotówki i czeków, przez karty kredytowe i debetowe, aż po ACH i przelewy bankowe, każdy system płatności ma swoje wady i zalety oraz różne przypadki użycia. Wraz z rozwojem łańcucha blokowego, krypto-waluty pojawiły się jako najnowszy dodatek do tej grupy.

Wszystkie nowoczesne systemy płatnicze trzymają się tej samej odwrotnej zależności – im wyższa liczba transakcji, tym niższa średnia wartość transakcji i na odwrót. Przykładowo, podczas gdy karty debetowe i kredytowe stanowiły 71,7% wszystkich transakcji dokonanych w USA w 2015 roku, to łącznie stanowiły tylko 3,2% całkowitej wartości transakcji dokonanych w 2015 roku.

TX Count i Valuetx count i całkowita wartość tx

Charakterystyka walut kryptograficznych jako systemów płatniczych
Chociaż wiele osób wyobraża sobie świat, w którym krypto-waluty będą w końcu powszechnie używane do małych codziennych zakupów i uważają inne wyniki za nieco porażkę krypto, rzeczywistość jest znacznie inna.

Średni rozmiar TX średni rozmiar tx, ekwiwalent USD

Zgodnie z raportem Castle Island Ventures z danymi zagregowanymi z Coin Metrics, średnia wielkość transakcji dla czterech najpopularniejszych aktywów kryptograficznych jest znacznie wyższa niż większość osób by przypuszczała. Wysoka wielkość transakcji w połączeniu ze stosunkowo niską liczbą transakcji wskazuje na to, że waluty kryptograficzne są w praktyce wykorzystywane do dużych, rzadkich transakcji. W tym sensie, waluty cyfrowe najczęściej przypominają raczej przelewy bankowe jako system płatniczy, a nie gotówkę czy karty kredytowe.

Wraz z dalszym rozwojem publicznych łańcuchów blokad rośnie jednocześnie przepustowość niezbędna do utrzymania zdecentralizowanego systemu, co jest jednym z głównych powodów, dla których waluty kryptograficzne są wykorzystywane głównie do transakcji o dużej wartości. Dotyczy to zwłaszcza Bitcoinu, który z czasem będzie coraz bardziej uzależniony od opłat transakcyjnych, aby zasilić bezpieczeństwo księgi publicznej. Oznacza to, że mniejsze transakcje będą częściej rozliczane powyżej warstwy bazowej, co będzie wymagało mniejszej mocy obliczeniowej.

Q2 2020: Tendencja wzrostowa dla stabilcoinów utrzymuje się
Prawie wszystkie stabilcoiny są albo Ethereum, Bitcoin, albo oparte na TRONIE. Stabilcoins oparte na Ethereum stanowią ponad 85% całkowitej wartości transakcji stabilcoinów. W dużej mierze dzięki udziałowi Ethereum w rynku stabilcoinów, ETH ostatnio pokonał BTC jako cyfrową walutę z najwyższą dzienną wartością rozliczenia.

BTC vs USDT Daily TX ValueBTC vs USDT daily tx value (źródło: Messari)

Rozliczenia międzywalutowe stanowią zdecydowanie największy przypadek wykorzystania stabilnych monet. W pierwszej połowie 2020 roku baza pieniężna stabilcoinów wzrosła o 6,2 miliarda dolarów, co daje w sumie ponad 12 miliardów dolarów. Według porównania z Messari, USDT, największy stabilcoin na rynku, może wkrótce osiągnąć imponujący wyczyn i pokonać Bitcoin z wyższą dzienną wartością transakcji.

„USDT może wkrótce przewyższyć Bitcoin jako kryptokur walutę o najwyższej dziennej wartości transakcji.“

Projekty DeFi napędzają wzrost stablecoinów
W związku z tym, że Compound prowadził ładunek i eksplozja różnych innych usług DeFi w drugim kwartale 2020 r., popyt na stabilne monety znacznie wzrósł w tym samym czasie. Usługi DeFi dały impuls dla stabilnych monet, zwiększając ich użyteczność od przypadku korzystania z płatności do ich bycia w centrum rosnącego ekosystemu DeFi.

Bez żadnych oznak spowolnienia trendu DeFi w oczach, jest wiele osób opowiadających się za prawdziwie zdecentralizowanym stablecoins, który byłby w pełni cenzura, konfiskata i nadzór odporny. Podczas gdy DAI udało się zbudować dużą i zaangażowaną społeczność i nadal jest największym zdecentralizowanym stablecoin wokół, to stoi przed wyzwaniem złego skalowania w miarę wzrostu popytu. Kwestia ta okazała się najbardziej problematyczna w Czarny Czwartek, kiedy „posiadacze zabezpieczonych pozycji dłużnych“ stracili 8.325 milionów dolarów, a następnie złożyli skargę klasową przeciwko Fundacji Makera.

Mówiąc o zdecentralizowanych stabilnych monetach, mUSD i sUSD mają unikalne właściwości, ponieważ obie monety oferują ciekawe rozwiązania problemu skalowania, ale są nadal w początkowej fazie rozwoju i nie zostały jeszcze odpowiednio przetestowane.

Ostatnie słowa
Historycznie, Bitcoin był zdecydowanie najbardziej dominującą walutą kryptograficzną pod względem aktywności rynkowej, dziennej wartości transakcji i rocznej wartości rozliczenia. W ostatnich miesiącach, jednak eksplozja DeFi w połączeniu z wieloma stabilnymi monetami na bazie Etereum drastycznie zwiększyła całkowitą wartość rozliczaną na Etereum. Podczas gdy w 2018 r. stabilcoins stanowiły mniej niż 10% rocznej wartości rozliczenia, 40% całkowitej wartości rozliczenia w tym roku przypada na BTC i ETH stablecoins.

Tak długo, jak ta tendencja będzie się utrzymywać, rok 2020 będzie najlepszym rokiem pod względem kombinacji.